Display_43_thumb_tak_jest

500 + nie wpłynął na dzietność tak jak chciałby tego PiS

powrót

Największy wzrost dzietności w Polsce jest w województwach, gdzie rozwój gospodarczy ma się najlepiej a bezrobocie jest najniższe. Stabilizacja zawodowa to kluczowa sprawa w podejmowaniu decyzji o założeniu rodziny. Kobiety chcą realizować się zawodowo jednocześnie będąc matkami.

Na tle mapy Polski wyróżniają się stolice województw bo tam łatwiej jest łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym, natomiast w mniejszych gminach i na wsi wciąż jest to duże wyzwanie. Istnieją tam duże trudności w znalezieniu opieki nad dzieckiem czy z poradzeniem sobie z wydatkami, które generowane są przez potrzeby większej rodziny. Program 500+ nie wpłynął na dzietność tak jak chcieliby tego rządzący.

Wg badań Uniwersytetu Łódzkiego najniższy wskaźnik wzrostu dzietności jest na Lubelszczyźnie i województwie świętokrzyskim, czyli tam, gdzie kierowane jest sporo pieniędzy z 500+.
Wzrost dzietności to wciąż kropla w morzu potrzeb ponieważ wg. raportu ONZ w ciągu 30 lat nastąpi spadek populacji Polski aż o 5 milionów.

Wczoraj byłam gościem programu "Tak Jest" w TVN24, w którym dyskutowaliśmy właśnie o tym problemie. Zapraszam do obejrzenia:

https://www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/nie-tylko-efekt...