Display_43_thumb_knf

Afera KNF - to się zaczęło

powrót

Wybuch afery w Komisji Nadzoru Finansowego ma coraz więcej wątków. Już wczoraj okazało się, że tego samego dnia, którego prawnik Pana Czarneckiego złożył doniesienie na szefa KNF do prokuratury, w Sejmie złożono poprawkę do ustawy o nadzorze nad sektorem finansowym umożliwiającą przejęcie jednego banku przez inny bank na decyzję administracyjną KNF. 😯

Ot taki niby przypadek. Jeszcze raz:
♦️Były już szef KNF straszy Pana Czarneckiego - głównego udziałowca Getin Noble Bank, że ktoś z grona PiS chce za złotówkę przejąć jego Bank.
♦️Bankier składa doniesienie do prokuratury, że szef KNF próbuje wymusić na nim łapówkę, poprzez zatrudnienie znajomego prawnika za syte wynagrodzenie, strasząc go, że ktoś chce zniszczyć jego Bank.
♦️Tego samego dnia do Sejmu wpływa poprawka do ustawy prawo bankowe umożliwiająca przejęcia jednego Banku przez inny Bank w Polsce na decyzję administracyjną KNF.

Poprawkę nagle złożył klub PiS. Podpisał się pod nią szef tego klubu i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, więc nie szeregowy poseł, nie przypadkowa osoba, tylko jeden z najbardziej wpływowych polityków PiSu.

Ustawa z „poprawką Terleckiego” w tym tygodniu została przesłana do Senatu. Nie wyobrażam sobie by Senat zaczął jej procedowanie nim wyjaśnimy pełne okoliczności. Musimy wyjaśnić:
- Kto, kiedy i w jakim celu napisał tę poprawkę⁉️
- Kto na kogo wywierał nacisk w tej sprawie⁉️
- Jakie były pełne okoliczności tego zdarzenia oraz ciąg przyczynowo - skutkowy, między ujawnionymi faktami⁉️

To jedna z kluczowych kwestii, którymi od ręki powinny zająć się służby. Ja nie wierzę w takie przypadki, Wy pewnie też nie.