Display_43_thumb__1lk4048

Aktywność sejmowa w VIII kadencji

powrót

Cztery lata mojej pierwszej kadencji Posłanki na Sejm RP kończę na 5. miejscu pod względem aktywności sejmowej i tym samym jestem najaktywniejszym parlamentarzystą w Wielkopolsce. I choć nie uważam, że statystyki sejmowe są najważniejsze, to moim obowiązkiem jest się z nich przed Państwem rozliczyć.

Głos z mównicy sejmowej zabierałam aż 502 razy, złożyłam 236 interpelacji i podjęłam 172 interwencje w sprawach mieszkańców. To były bardzo różne sprawy. Dotyczyły zarówno problemów lokalnych, jak wycinka lasów w Powidzu, rozbudowa autostrady A2, budowa S5, budowa tej czy innej drogi gminnej, chodnika, rogatek na przejeździe kolejowym, ale także spraw bardzo indywidualnych jak pomoc dla ofiar przemocy.

Jestem jedyną posłanką w okręgu więc pewnie z tego powodu do moich biur zgłaszało się wiele kobiet w związku z przemocą w rodzinie, które nie wiedziały, gdzie mogą zgłosić się po pomoc. Nie każda ofiara przestępstwa chce iść od razu na Policję, bo ciężko donosić na najbliższych. Czasami potrzebna jest porada prawnika czy pomoc psychologa, zawsze staraliśmy się pomóc. W nowej kadencji będę zabiegać by w każdym powiecie uruchomić Punkt Interwencji Społecznej, który mógłby wspierać Obywatelki i Obywateli w tak trudnych sprawach.

Byłam też współautorem licznych projektów ustaw, które przez ostatnie 4 lata trafiły do Sejmu, dotyczyły min. uproszeń podatkowych, działań antysmogowych, praw obywatelskich. Zabiegałam o zwiększenie środków na opiekę zdrowotną, edukację, lokalne inwestycje.

I najważniejsze, udało się nam wpisać Wielkopolskę do platformy powęglowej. To program Unii Europejskiej dedykowany dla regionów pogórniczych. Z jego budżetu możemy pozyskać środki na ochronę Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz transformację energetyczną w subregionie konińskim. To aż 5 mld Euro dla 42 regionów powęglowych, jesteśmy na etapie przygotowywania pierwszych projektów.