Display_43_thumb_phk_gim

Interpelacje poselskie w sprawie zmiany wieku szkolnego oraz gimnazjów

powrót

Złożyłam dziś dwie interpelacje poselskie skierowane do Minister Edukacji Narodowej związane ze zmianą wieku szkolnego oraz z sytuacją dotyczącą gimnazjów.

Jeśli chodzi o zmianę wieku szkolnego, zapytałam m.in. o to jak wygląda sytuacja w kraju w poszczególnych regionach w zakresie miejsc w przedszkolach dla najmłodszych, czyli dzieci trzyletnich, czy nauczycielom grożą zwolnienia, czy przygotowano nowe podstawy programowe, co z gminami w których zabraknie dzieci by utworzyć pełny oddział?

Natomiast w kwestii gimnazjów pytałam o to na jakim etapie jest przygotowywanie reformy edukacji, ponieważ słyszy się obecnie o trzech możliwych rozwiązaniach, tj. likwidacja gimnazjów, 4-letnia szkoła podstawowa, gimnazjum, oraz szkoła ponadgimnazjalna, a także opcja trzecia polegająca na pozostawieniu dotychczasowego rozwiązania. Ku któremu rozwiązaniu skłania się Ministerstwo?
Jakie oszczędności w budżecie państwa ma przynieść likwidacja gimnazjów lub zmiana długości nauczania dzieci i młodzieży w kolejnych placówkach oświatowych, oraz czy planowana reforma wpłynie na strukturę zatrudnienia wśród nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych?

Liczę na szybką odpowiedź w powyższych kwestiach ponieważ są to rzeczy bardzo istotne zarówno dla uczniów jak i ich rodziców, a cały czas pozostajemy w niepewności jak sytuacja będzie wyglądała już całkiem niedługo.