Display_43_thumb_konin_konfa_03

Konin: probelmy z energetyką

powrót

Rozbawiła mnie informacja, że przedstawiciele PiS z Konina chcą ratować sektor paliwowo-energetyczny w byłym województwie konińskim. Tak się składa, że Poseł tego ugrupowania z naszego okręgu - Leszek Galemba, zabiegał w Sejmie o zablokowanie możliwości powstawania nowych odkrywek Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie. Jak widać w niektórych ugrupowaniach mamy do czynienia ze swoistą schizofrenią.

Apeluję do konkurencji politycznej by nie grała na problemach miasta i jego mieszkańców. Choć Spółka jest prywatna, musimy uwzględnić, że według danych za rok ubiegły cała grupa kapitałowa zatrudniała wciąż sporo osób, tj. ponad 7.000. Jest też ważnym partnerem dla miasta, bo dostarcza energię do sporej części budynków. Na jej zastąpienie miasto by potrzebowało około 4lat.

Inną kwestią są przyczyn obecnej sytuacji grupy ZE PAK. To niestety następstwo dotychczasowej polityki energetycznej kraju, realizowanej przez rządy w ostatnim dziesięcioleciu. Zaniechana reforma segmentu energetyki i górnictwa, odkładanie w czasie trudnych lecz koniecznych decyzji zaczyna odciskać swe piętno na niemal każdym przedsiębiorstwie w tej branży. Co gorsza sytuacja w najbliższej perspektywie nie wygląda różowo. Z uwagi na prawdopodobny wzrost kosztów wytwarzania, praw do emisji oraz planowanych przez rząd PIS opłat za korzystanie z wody, lekko z restrukturyzacją nie będzie.