Display_43_thumb_49777675802_9521220481_c

Krajowy Plan Odbudowy musi realnie wesprzeć naszą gospodarkę!

powrót

Krajowy Plan Odbudowy to ogromne pieniądze, które albo realnie pomogą polskiej gospodarce, albo zostaną zmarnowane na pisowskie, wyborcze igrzyska i fajerwerki. Pieniądze te powinniśmy wpisać w całościową wizję rozwoju gospodarczego kraju uwzględniając trudne doświadczenia ostatnich miesięcy.

Obowiązkiem poważnych polityków jest dokładne przedyskutowanie tego planu i wybranie najlepszych rozwiązań. To sprawa takiej wagi, że powinna być traktowana jak racja stanu ponad politycznymi podziałami. Niestety tak nie jest. To sprawa zbyt ważna, by przepychać KPO przez Sejm w pisowskim stylu lub wetować, blokując cały instrument dla wszystkich krajów UE.

W KPO jest wiele słusznych diagnoz i kierunkowo dobrych rozwiązań. O konieczności poprawy jakości usług zdrowotnych, o konieczności transformacji energetycznej. Podzielmy to i mówimy o tym uczciwie, bo naszym celem nie jest krytyka dla krytyki

Widzimy jednak kilka bardzo poważnych błędów:

To co przykuło naszą uwagę, po analizie KPO, to brak jednego z kluczowych obszarów. Dokument w zasadzie pomija polityki na rzecz następnego pokolenia, takie jak edukacja i rozwój umiejętności.To oddaje istotę doraźnej polityki obecnego rządu. Uważamy to za bardzo poważną lukę. Polska 2050 uważa, że polityka powinna być uprawiana nie z perspektywy kadencji, ale pokolenia. Plan powinien skupiać swoją uwagę na tym jak zamierzamy przystosować edukację do wyzwań dzisiejszego świata zwłaszcza w zakresie zdalnej, cyfrowej i zielonej edukacji. Wskazywać na potrzebę zainwestowania w nową podstawę programową oraz zdrowie psychiczne młodzieży.

W ramach zielonej transformacji: niepokoi przekazanie wszystkich środków na program czyste powietrze do NFOŚ, bez udziału samorządów. NFOŚ nie potrafił zarządzać tym programem dotychczas, z większymi sumami będzie jeszcze gorzej. Tymczasem kwestia wymiany kopciuchów to absolutny priorytet. Od brudnego powietrza w PL umiera 50 tyś osób rocznie.

Wszystkie inwestycje, które są w kompetencjach samorządów powinny być przez nie kontrolowane (np zakup elektrycznych autobusów)

Część pieniędzy należy przeznaczyć na spójność terytorialną: proponujemy zatem rozwój sieci kolejowej korzystającej z trakcji elektrycznej tak, by docierała ona do małych miejscowości. Dziś jest szeroka dyskusja o połączeniu Turku z Koninem, to moment, w którym możemy uwzględnić te plany.