Display_43_thumb_dzieci

Likwidacja Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji

powrót

Złożyłam dziś interpelację poselską w sprawie likwidacji Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej przez Prezes Rady Ministrów.

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszy się o przypadkach atakowania na ulicach Polski osób, których jedynym przewinieniem jest inny wygląd niż wzór środkowo-europejski. W tym miejscu można by przywołać chociażby przykład chilijskiego nauczyciela muzyki, mieszkającego w Polsce 11 lat, który został dotkliwie pobity w przedziale jednego z pociągów Kolei Mazowieckich jadąc z Sochaczewa do Warszawy (luty 2016). Mężczyzna został zaatakowany i dotkliwie pobity tylko dlatego, że pijanemu współpasażerowi wyglądem przypominał Araba. Kolejnym przykładem jest pobicie Pakistańczyka wracającego w nocy do domu w Parku Mirowskim (kwiecień 2016).

Niepokojące jest , że nie tylko atakowane są osoby innej narodowości, ale ofiarami stają się również Polacy stający w ich obronie. Należy tutaj wspomnieć o sytuacji mającej miejsce w stolicy parę dni temu, kiedy to został pobity polski dramaturg Paweł Demirski. Mężczyzna stoczył bój z kibicami Lech- Legi stając w obronie obrażanego przez nich Pakistańczyka.

Przerażający jest również fakt, że środowiska takie jak Obóz Narodowo- Radykalny coraz bardziej się radykalizują i podczas swoich manifestacji m.in. we Wrocławiu czy w Białymstoku nawołują do otwartej nienawiści hasłami takimi jak : „Polska dla Polaków”, „Śmierć wrogom Ojczyzny”, czy „Jasna Góra, a nie Mekka”.
Podkreślić tutaj należy fakt, że przed obchodami 82 rocznicy powstania ONR
w Białymstoku władze Politechniki Białostockiej zaapelowały do swoich zagranicznych studentów o wzmożoną uwagę podczas poruszania się po ulicach miasta w ten dzień.

Pytanie w mojej interpelacji brzmi:

Dlaczego w takich czasach, kiedy na ulicy jest tyle nienawiści rząd decyduje się na zlikwidowanie Rady do spraw Przeciwdziałania dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanie z nimi Nietolerancji?

Dodatkowo dzisiaj posłanka Joanna Augustynowska wraz z posłem Krzysztofem Mieszkowskim złożyli zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez organizatorów ksenofobicznej demonstracji Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR).