Display_43_thumb_straw-bales-726976_1920

Niesprawiedliwe przetargi

powrót

Zablokowanie przez PiS sprzedaży ziemi rolnej będącej w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych miało otworzyć świetlaną przyszłość przed rolnikami. Ziemia nieprzeznaczona do sprzedaży miała trafić do rolników w formie dzierżawy. O tym kto będzie mógł nabyć dodatkowe hektary miały decydować jawne i sprawiedliwe przetargi. Najważniejszy cel - oddać ziemię w ręce rolników, którzy mają doświadczenie, nie stać ich na zakup dodatkowej ziemi a chcieliby zwiększyć skalę działalności i poprawić wydajność gospodarstwa.


Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze. W praktyce ustalono kryteria przetargów tak, że rolnik powyżej 40-tego roku życia nie ma szans na dodatkową dzierżawę. Przyczyną jest dodatkowa punktacja dla młodych rolników, która determinuje rozstrzygnięcie.

W rezultacie przetargi wygrywają często osoby spoza rolnictwa, które w praktyce nie prowadzą gospodarstwa. Wystarczy, że w dniu ogłoszeniu wykazu nieruchomości przeznaczonych do przetargu okażą się dokumentem stwierdzającym posiadanie kilku hektarów ziemi rolnej bądź kilkunastu sztuk bydła.
Wieść niesie, że gro nowych dzierżawców wcale nie zamierza uprawiać roli, tylko planuje dalej ziemię podnająć. Taka ta nowa PiSowska sprawiedliwość rolna, że coraz więcej rolników trafia w tej sprawie do mojego biura poselskiego.

Ciekawe ile nowych gospodarstw rolnych powstało w Polsce w ostatnich miesiącach? By znaleźć odpowiedź na te i inne pytania o przetargi na ziemię ANRu, napisałam dziś do Ministra Jurgiela.