Display_43_thumb_ziemia1

Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią

powrót

Nowoczesna złożyła dziś nowelizację ustawy o obrocie ziemią rolną. Celem nowelizacji jest uwolnienie obrotu ziemią rolną w granicach administracyjnych miast, ponieważ wbrew pozorom wiele działek w miastach sklasyfikowanych jest jako ziemia rolna.

Przyjęta w ubiegłym roku ustawa zamroziła obrót ziemią rolną w Polsce, niezależnie od jej położenia i przeznaczenia – ziemię taką może nabyć tylko rolnik. Liczba transakcji spadła o 80%. Nieruchomości w miastach w zasadzie nie są wykorzystywane na cele rolne, a ich właściciele nie mogą nimi swobodnie dysponować.

Dalsze tkwienie w obecnych przepisach grozi znacznym wzrostem cen ziemi nierolniczej w miastach, gdyż będzie jej brakowało pod inwestycje mieszkaniowe, przemysłowe, komercyjne. Te wyższe ceny Polacy będą musieli zapłacić m.in. w cenie mieszkania. Jeśli rząd rzeczywiście chce dbać o rozwój mieszkalnictwa, powinien zadbać o stabilność cen ziemi.

Nowelizacja odpowiada na najpilniejsze potrzeby społeczeństwa, co nie oznacza, że nasza ocena ustawy się zmieniła. Większość jej zapisów jest nie do zaakceptowania. Złożyliśmy swoją skargę do Trybunału Konstytucyjnego, która do dziś nie została rozpatrzona. Skoro PiS chce częściowo uwolnić obrót ziemią, tak by kopalnie mogły sprzedawać swoje tereny pokopalniane, uznaliśmy, że jest to dobry momenty aby zaproponować zmiany w miastach.