Display_43_thumb_20160901_130221

Nowy rok szkolny i reforma edukacji

powrót

Z okazji nowego roku szkolnego wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzę wielu sukcesów, znakomitych osiągnięć i wytrwałości. Koniec wakacji to też dobry moment by porozmawiać o mniej i bardziej potrzebnych zmianach w oświacie. Dziś ta rozmowa jest szczególnie potrzebna bo Ministerstwo Edukacji Narodowej zafundowało nam chaos. Między innymi o planowanej reformie oświaty rozmawialiśmy dziś z mieszkańcami Gniezna.

Rodzice dzieci ze szkół podstawowych nie wiedzą na chwilę obecną jak dalej będzie wyglądała edukacja ich pociech. Nie wiedzą czego ich dzieci będą uczyły się z najbliższej przyszłości - powstają tymczasowe programy nauczania w tymczasowych podręcznikach. W 2019 roku dwa roczniki uczniów będą konkurować między sobą o miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych.

Reforma oświaty to też zwolnienia nauczycieli. Pracę może stracić nawet 45 tys. osób. Będą likwidowane szkoły ze wspaniałym dorobkiem, a my poniesiemy koszty.

Polska szkoła musi się zmieniać, to oczywiste, jednak potrzebne są zmiany jakościowe, a nie strukturalno-organizacyjne.

Musimy uczyć się rzeczy praktycznych, pracy zespołowej, koniecznie należy uwzględniać potrzeby lokalnego rynku pracy. Przede wszystkim jednak uczniowie muszą lubić polską szkołę i tego też wszystkim nam z okazji nowego roku szkolnego życzę.