Display_43_thumb_14725254_1700944410233236_1210678714_o

Odkrywka Ościsłowo

powrót

Walka o odkrywki węgla brunatnego systematycznie przyciąga uwagę ich zwolenników i przeciwników. Awantura głównie toczy się o dewastację środowiska naturalnego, ekolodzy mówią, że każda kopalnia pozostawia po sobie pustynię, górnicy, że piękne krajobrazy pełne jezior i lasów. Każdy ma swoje racje ale ja postanowiłam wczoraj osobiście sprawdzić jak wygląda rekultywacja terenów pokopalnianych w okolicy Konina. Mimo braku pogody udało się nam sporo zobaczyć i prawdą jest, że pustyni nie było.

W przypadku Kleczewskiej Kopalni gra idzie o przetrwanie, jeśli spółka nie dostanie w najbliższych miesiącach zgody na nową odkrywkę w Ościsłowie, Konińska Elektrownia po 2020 roku nie będzie w stanie utrzymywać obecnego poziomu mocy. Choć dziś ZE PAK jest w prywatnych rękach musimy uwzględniać trzy ważne elementy:

- ZE PAK zapewnia 7% bezpieczeństwa energetycznego kraju.
- Przez wieloletnie zaniedbania zarządzających energetyką w Polsce nie mamy wciąż alternatywnych źródeł energii, które by te 7% wypełniły.
- Grupa kapitałowa zatrudnia wciąż 7000 osób, dodatkowo wiele konińskich małych i średnich przedsiębiorstw z nią kooperuje. Wygaszenie działalności kopalni i zwolnienie ludzi oznacza ogromną zapaść dla miasta.

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw postanowiłam wystąpić z interpelacją do Ministra Jurgiela i Ministra Szyszki pytając jak wyceniają straty i zyski wynikające z utworzenia kolejnej odkrywki ZE PAKu i kiedy decyzja zostanie podjęta. Dziwnym trafem decyzja w tej sprawie ugrzęzła w tych ministerstwach i jest od roku odwlekana. Zapytamy też Ministra Energetyki jakie mamy alternatywy.