Display_43_thumb_kobiety_praca_www

Państwo nie pomaga matkom

powrót

Państwo wcale nie pomaga Polkom łączyć macierzyństwa wraz rozwojem zawodowym przez co coraz więcej kobiet rezygnuje z pracy lub też rezygnuje z rodzicielstwa na rzecz kariery.

Demografia i statystyki przerażają. Według GUS w ostatnim kwartale 2017 r. aktywność zawodowa kobiet była najniższa od 2003 r. i wyniosła niespełna 75%! Zmianowość w szkołach, brak żłobków w mniejszych miejscowościach i na wsiach nie zachęcają młodych matek do podjęcia pracy.

Zainteresowanie pracą spadło przede wszystkim wśród rodzin, które pobierają świadczenie "500+" na pierwsze dziecko. Aż 8% kobiet wskazuje, że nie opłaca im się iść do pracy, bo wynagrodzenie jest zbyt niskie w stosunku do świadczeń które utracą. Tylko co będzie w przyszłości gdy dziecko dorośnie?

Raport firm Deloitte oraz Coca-Cola "Praca i przedsiębiorczość kobiet, potencjał do wykorzystania w Polsce" mówi że dziś cztery na dziesięć kobiet w Polsce nie pracuje ani nie szuka zatrudnienia. 34 proc. kobiet w wieku 18–59 lat zrezygnowało z pracy z powodu opieki nad dzieckiem. Natomiast aż 7% by zaopiekować się starszym członkiem rodziny. Państwo instytucjonalne nie pomaga.