Display_43_thumb_l

Podsumowanie Forum w Krynicy

powrót

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy przeszło do historii i w ramach podsumowania nie sposób nie skomentować Człowieka Roku Viktora Orbana.

Czy Premier Węgier powinien być dla nas wzorem do naśladowania? Osobiście wolałabym by Polska nie szła drogą Węgier, a Prezes Kaczyński znalazł sobie innego idola. Nie popieram ręcznego sterowania gospodarką, nacjonalizacji funduszy emerytalnych czy rosnących podatków, a to właśnie kierunki obrane przez Orbana.

Polska dawno temu przeskoczyła Węgry i nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy zacząć zwijać żagle. W pierwszym półroczu br. gospodarka Węgier w zasadzie wyhamowała, a Premier Orban zaczął wycofywać się ze swoich pomysłów. Węgry likwidują:
- podatek bankowy bo spadł wolumen udzielanych kredytów;
- zakaz handlu w niedzielę, ponieważ zaczęło zamykać się więcej małych sklepów osiedlowych;
- podatku handlowego w zasadzie w ogóle nie wprowadzono,
- a najwyższy w Europie VAT w wysokości 27% okazał się kulą u nogi w planowaniu wydatków państwa.

Polska ma teraz szansę zostać drugim hamulcowym Europy, właśnie dlatego, że Kaczyński wzoruje się na Orbanie i kopiuje jego pomysły. PiS nie uwzględnia nawet ich negatywnych rezultatów, których doświadczyli już Węgrzy. A no po co, przecież PiS wie lepiej.

Jest nadzieja, choć kapituła Forum została przejęta przez partię komunistów, to publiczność - zdecydowanie nie. W przeciwieństwie do atmosfery w Sejmie, to politycy opozycji i zwolennicy wolnego rynku byli nagradzani gromkimi brawami. W Polsce wciąż jest wiele osób chcących pracować na PKB i chlubę naszej gospodarki :)

Fot. FISW