Display_43_thumb__dsf6498

Postulaty na nową kadencję

powrót

Zmniejszenie opodatkowania pracy, wzrost kwoty wolnej od podatku dla pracujących i emerytów, oddłużenie szpitali powiatowych, jednozmianowe szkoły oraz transformacja energetyczna subregionu konińskiego i ratowanie pojezierza gnieźnieńskiego, które wysycha - to moje główne postulaty, na przyszłą kadencję Sejmu.

Musimy zmniejszyć opodatkowanie pracy, dlatego postuluję zmniejszeniu kosztów pracy o 10% oraz podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do poziomu 15 tysięcy złotych. Przez 4 lata sprzeciwiałam się nowym obciążeniom podatkowym wprowadzanym masowo przez PiS. Zawsze będę stała na straży niskiego opodatkowania życia i pracy, nie widzę sensu przekładania pieniędzy z prawej do lewej kieszeni Polaków. Im więcej opłat i podatków pobiera państwo, tym większą musimy utrzymywać z tych podatków administrację. Według programu Koalicji Obywatelskiej pensja, którą odbieramy co miesiąc może urosnąć nawet o 600 złotych zbliżając się do kwoty, którą mamy na umowie o pracę. To samo dotyczy emerytur, których opodatkowanie stopniowo trzeba zacząć zmniejszać.

Jako wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w dłużej mierze zajmowałam się finansowaniem służby zdrowia, dziś uważam, że priorytetem nowej kadencji Sejmu musi być oddłużenie szpitali powiatowych i nowa wycena świadczeń medycznych. Szpitale, które popadają w spirale długów zaczynają oszczędzać na czym się da i świadczą coraz gorszej jakości usługi. Za pierwsze półrocze bieżącego roku 92% lecznictw powiatowych w Polsce wykazało straty. To pokazuje systemowy problem z zadłużeniem się takich szpitali, już bez względu na jakość zarządzania tymi placówkami. W ten problem wpisuje się także sytuacja Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, który utknął w rozbudowie. Musimy dokończyć inwestycję, zbilansować jego działalność, zintegrować i oddłużyć. Podobnie pozostałe szpitale w okręgu.

Chaos w oświacie każdego dnia odbija się na edukacji naszych dzieci i młodzieży. Musimy go opanować. Polska szkoła musi być jednozmianowa, z nowoczesnymi podstawami programowymi, dobrze przygotowująca nasze dzieci do startu w dorosłe życie. Programy nauczania muszą w końcu napisać eksperci, a nie politycy. Czas odejść od ciężkich tornistrów i masowych korepetycji, zamiast wkuwania na pamięć musimy uczyć dzieci pracy w zespole, samodzielnego poszukiwania informacji. Musimy także zmniejszyć udział samorządów w finansowaniu bieżącej oświaty, żeby miały więcej pieniędzy na inwestycję m.in: na rozbudowę szkół przepełnionych w efekcie reformy.

Ostatni ważny punkt programu to transformacja energetyczna subregionu konińskiego oraz ochrona Pojezierza Gnieźnieńskiego. Udało się wpisać Wielkopolskę do platformy terenów powęglowych. To program UE, z którego można pozyskać środki na transformację energetyczną i rekultywację środowiska. Łączna pula środków to 5 mld Euro dla 42 regionów. Jesteśmy na etapie przygotowania pierwszych projektów. Problem suszy w Wielkopolsce i ubytku wody w jeziorach pojezierza gnieźnieńskiego jest dotkliwy dla nas wszystkich, mieszkańców regionu, rolników, turystów wypoczywających w naszej okolicy.