Display_43_thumb__aden_plan_03

Spadek inwestycji

powrót

GUS ogłosił dziś dane o PKB za 2016. Wzrost gospodarczy wyniósł 2,8% wobec 3,8% zakładanego w ustawie budżetowej i przewidywanego przez ekonomistów jeszcze na początku tego roku. Szczególnie niepokoi spadek inwestycji. Zanotowaliśmy najniższą stopę inwestycji od 2004 roku.

Spadek inwestycji wynika nie tylko ze wstrzymania inwestycji samorządowych. Choć zapewne obawa przed oskarżeniami o korupcję i niegospodarność budzi lęk wielu samorządowców i wpływa na wolniejsze wydatkowanie przez nich środków z UE, najbardziej martwi spadek inwestycji prywatnych. Przedsiębiorcy ewidentnie stracili zaufanie do rządu. Boją się niekorzystnych, wprowadzanych gwałtownie i bez konsultacji zmian w prawie podatkowym oraz pomysłów Zbigniewa Ziobry.

W bieżącym roku ma być lepiej, obawiam się jednak, że nic z tego. Według danych NBP, nowe inwestycje w 2017 r. planuje rozpocząć zaledwie co trzecie przedsiębiorstwo. Prywatne firmy dalej nie chcą inwestować swoich pieniędzy , kluczowym słowem jest niepewność.

Oparty na inwestycjach prywatnych Plan Morawieckiego, miał być sposobem na dogonienie zachodu ale żaden plan nie zadziała jeśli PiS nie odzyska zaufania przedsiębiorców.