Display_43_thumb_img-2013

STOP ksenofobii!

powrót

W ostatni poniedziałek w moim rodzinnym Gnieźnie, w jednym z lokali w centrum miasta, doszło do ataku na tle narodowościowym na obywateli Maroka. Napastnicy nie przebierali w słowach, wzmocnili komunikat wulgaryzmami, podjęli także próbę zastraszenia obcokrajowców, kierując w ich stronę przyniesioną wiatrówkę.

Wykrzykiwane były hasła „Polska dla Polaków”. Interweniowała policja, napastnicy trafili do aresztu i na szczęście nikomu nic się nie stało. Pozostał jednak niepokój i wiele pytań o losy ideałów wolności, tolerancji i otwartości wobec innych nacji, wielowiekowej tradycji, z której do niedawna jeszcze mogliśmy być dumni.

Mam nadzieję, że nie nastąpił kres zgodnego współistnienia różnych narodowości i wyznań na polskiej ziemi oraz nie wzrosło zagrożenie falą nienawiści wobec wszystkich, którzy inaczej myślą, czują i wyglądają. Chciałabym wierzyć, że tak nie jest, że poniedziałkowa napaść to był głupi, bezmyślny incydent. Dlatego nie można zostawić tej sprawy bez komentarza i oceny. Trzeba ten incydent zdecydowanie napiętnować , powiedzieć STOP!

W tym zakresie nie wolno niczego zostawiać przypadkowi. Należy reagować na wszelkie przejawy ksenofobii i uświadamiać wynikające z nich zagrożenia. Musimy pozostać otwarci na świat, na cudzoziemców żyjących w naszym mieście i w naszym kraju. Dlatego też, apelujemy o podejmowanie wszelkich działań edukacyjnych, promujących otwartość na cudzoziemców, chęć porozumienia i dialog międzykulturowy! Nie dopuśćmy do eskalacji takich zachowań!