Display_43_thumb_szpital2

Sytuacja szpitali w Gnieźnie i Słupcy: Odpowiedź Ministra

powrót

Dostałam odpowiedź na moją kolejną interpelację poselską - tym razem z Ministerstwa Zdrowia, dotyczącą sytuacji szpitali powiatowych m.in. w Gnieźnie oraz Słupcy.

Ministerstwo wskazuje, że nie są obecnie prowadzone żadne prace mające na celu przedłużenie terminu dostosowania się szpitali do nowych wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Szpitale mają więc czas do 31 grudnia 2016 r. Od 2017 roku, te szpitale, które nie dostosują swoich placówek będą musiały zaprzestać swojej działalności.

Dobra informacja jest taka, że nie wszystkie wytyczne rozporządzenia, o którym mowa, wynikają z przepisów Unii Europejskiej i można lobbować za ich zmianą. Chodzi m.in. o kwestię ustawienia łóżek na salach tak, aby było lepsze dojście do pacjenta, tj. z trzech stron. Uważam, że istnieje szansa na poluzowanie normy w tym zakresie.

Kolejną dobrą informacją jest to, że Ministerstwo zleciło sprawdzenie w ilu szpitalach powiatowych istnieje taka sytuacja, w której szpitale nie zdążą z przystosowaniem budynków. Na chwilę obecną ministerstwo nie miało na ten temat żadnych danych.