Display_43_thumb_skoki_wniosek03

Wniosek do Prokuratora Generalnego w sprawie SKOK-ów

powrót

Od kilku dni dużo mówi się o dwóch ważnych dla obywateli aferach: Amber Gold i dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Tymczasem do wyjaśnienia mamy jeszcze jedną - aferę SKOK-ową. Wczoraj na sejmowej Komisji Finansów Publicznych dowiedzieliśmy się, że Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do prokuratury aż 39 spraw dotyczących właśnie SKOK-ów. Dziś w tym temacie napisałam zapytanie do Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

O problemach w SKOK-ach praktycznie nie słychać w tej kadencji Sejmu, Pan Ziobro nie grzmi w ich sprawach na konferencjach prasowych. Tymczasem nikt inny jak właśnie Pan Super Minister podkreśla systematycznie, że bierność organów władzy publicznej w trakcie dwóch poprzednich kadencji Sejmu doprowadziła do szeregu zaniedbań skutkujących znacznymi szkodami majątkowymi u licznych obywateli poszkodowanych w tzw. „Aferze Amber Gold”! Największym objawem owego zaniedbania jest zaś brak informacji dla obywateli o istniejących zagrożeniach.

Dlatego dziś poprosiłam Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę o udzielenie informacji w sprawie wspomnianych 39 postępowań w prokuraturze. Zapytałam o to, których podmiotów zgłoszenia te dotyczą - czy tylko tych upadłych czy jeszcze funkcjonujących SKOK-ów oraz jakie kwestie są w nich poruszane. Ile spośród zawiadomień zostało umorzonych a ile zakończyło się postawieniem zarzutów i na jakim są etapie. Polacy mają prawo to wiedzieć.