Display_43_thumb_nik_fb_01

Wniosek o kontrolę doraźną NIK w SPZOZ Gniezno

powrót

Od roku napływają do mojego biura skargi i żale dotyczące skrajnie złej sytuacji w Szpitalu Powiatowym w Gnieźnie. Uwagi dotyczą zarówno jego rozbudowy, jak i codziennego funkcjonowania. Czarę goryczy przelał konkurs na obsługę oddziału chirurgicznego, który został rozstrzygnięty w tym roku. Szereg pytań i wątpliwości, który po nim pozostał sprawił, że wczoraj postanowiłam wysłać wniosek o kontrolę doraźną szpitala do Najwyżej Izby Kontroli.

Mam nadzieję, że już niebawem dowiemy się czy SP ZOZ w Gnieźnie miał prawo rozstrzygnąć konkurs w sposób jaki rozstrzygnął, czy firma, która została wyłoniona faktycznie spełniała konkursowe wymogi.

Mieszkańcy miasta i powiatu gnieźnieńskiego mają prawo poznać prawdę. Czy i dlaczego poradnia chirurgiczna pracuje w mniejszym wymiarze godzin, mimo, że szpital za utrzymanie oddziału płaci więcej? Czy pakiet świadczeń, za który szpital płaci zewnętrznemu usługodawcy jest wart swojej ceny? Czy to prawda, że na oddziale chirurgicznym dyżur pełnią lekarze bez specjalizacji, mimo, że umowa gwarantuje pacjentom co innego?

Niestety nie jestem przekonana, że w gnieźnieńskim szpitalu rozwiązano strategiczne problemy i sprawy poszły w dobrym kierunku. Mam wątpliwości czy audyt wewnętrzny przeprowadzony przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie był rzetelny i kompleksowy.

Moim obowiązkiem, jako posłanki ziemi gnieźnieńskiej wobec mieszkańców i wyborców jest rzetelna ocena sytuacji i przekazanie najbardziej wiarygodnych informacji. Dlatego uznałam, że NIK będzie tą instytucją, która sprawę skontroluje najlepiej.