Display_43_thumb_konfa_gno_lipiec

WORD w Gnieźnie

powrót

Nowoczesna chce utworzenia w Gnieźnie oddziału terenowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uważamy, że Gniezno jako duże miasto powiatowe powinno taki ośrodek posiadać, tym bardziej, że miasta o podobnej wielkości egzaminują kierowców na miejscu. Przykładem może być Inowrocław, który liczy 74 258 mieszkańców (GUS, stan na 31.12.2015) i powierzchni 30,42 km2 – Gniezno posiada 69 312 mieszkańców oraz powierzchnię 41 km2. Temat poruszaliśmy dziś na konferencji prasowej.

Jeden punkt egzaminacyjny w Polsce przypada na ok. 700 tys. mieszkańców, dla porównania w Wielkiej Brytanii na jeden ośrodek przypada ok 150 tys. osób. Powiat Gnieźnieński posiada właśnie ok 150 tys. mieszkańców, a dodatkowo gnieźnieński WORD mógłby obsługiwać mieszkańców okolicznych powiatów, którzy w tej chwili zmuszeni są dojeżdżać do Poznania lub Konina.

Ośrodek w Gnieźnie odciążyłby WORD w Poznaniu oraz Koninie, gdzie prawo jazdy gnieźnieńscy kursańci zdają najczęściej. Pozwoli to na skrócenie oczekiwania na przeprowadzenie egzaminu i wpłynie na ciągłość szkolenia, pośrednio więc poprawi jakość jazdy egzaminowanych, a co za tym idzie bezpieczeństwo na drogach.

Gniezno posiada pełną infrastrukturę drogowa, która umożliwia przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy. Kontrargument, że będzie zbyt łatwo zdać prawo jazdy jest naszym zdaniem nieuzasadniony, choćby dlatego, że egzaminy i tak odbywają się na wyuczonych trasach, niezależnie od miejscowości.

Pismo w sprawie utworzenia Oddziału wysłaliśmy do Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Dyrektora WORD w Poznaniu Piotra Gruszczyńskiego. Liczymy na wsparcie lokalnych władz i innych miejscowych parlamentarzystów.