Display_43_thumb_ze_pak_szansa

ZE PAK dostał szansę

powrót

ZE PAK dostał szansę.
Po wielu miesiącach oczekiwania Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel wydał zgodę na odrolnienie 225 ha gruntów pod planowaną odkrywkę węgla brunatnego „Ościsłowo”. Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin dostał szansę doprowadzenia do uruchomienia odkrywki a tym samym zapewnienia sobie paliwa na kolejne lata. Nad miastem Konin pojawił się promyk nadziei. Widmo wygaszenia mocy ZE PAK, utraty 7 tysięcy miejsc pracy, katastrofy gospodarczej i ekologicznej regonu spowodowało, że górnicy, samorządowcy, parlamentarzyści połączyli siły by stawić czoła temu zagrożeniu. Jeszcze 30 listopada br. w Sejmie RP podczas Komisji Energii i Skarbu Państwa toczyła się emocjonalna dyskusja w sprawie Ościsłowa. Posłanka Paulina Hennig-Kloska argumentowała, że nie ma realnej możliwości by do 2020 roku zastąpić moce ZE PAK energią z biogazowi rolniczych tak jak to wskazywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pani Premier Beata Szydło otrzymała od posłanki Pauliny Hennig-Kloska list w sprawie „Ościsłowa”. Radni miasta Konina skierowali apel do rządu a radni sejmiku wojewódzkiego skierowali apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Górnicy złożyli w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycje wraz z podpisami ponad 7 tysięcy osób z rejonu Ościsłowa popierających uruchomienie odkrywki. Wspólne starania przyniosły długo oczekiwany efekt, odrolnienie gruntów pod odkrywkę będzie możliwe.

To oczywiście nie zamyka problemu gdyż niezbędnym jest uzyskanie przez kopalnię decyzji środowiskowej oraz koncesji. Koniecznym będzie również wypracowanie porozumienia z rolnikami i ekologami. Trzeba rozwiązać problem dolania wody do Jeziora Wilczyńskiego.

Już dziś musimy myśleć o tym co będzie za kilkanaście lat gdy złoża węgla brunatnego się skończą. Musimy podjąć działania by miasto Konin było przygotowane na ten moment. Niezbędnym jest stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestycji gospodarczych w Koninie tak by generowały miejsca pracy. Nie możemy powtórnie znaleźć się w tak trudnej sytuacji gdy nad miastem i całym regionem konińskim wisi widmo gospodarczego tąpnięcia. Koniecznym jest zastąpienie bloków węglowych gazowo-parowymi oraz odnawialnymi źródłami energii. Prowadzona w ostatnich latach krótkowzroczna polityka energetyczna kraju oraz brak gospodarczego rozwoju miasta Konina nie może się powtórzyć, musimy mieć alternatywę dla węgla bo węgiel nie odrasta.

Za: Nowoczesna Konin
https://www.facebook.com/NowoczesnaKonin/